.
.
.

Conference Program

1 September, 2011

08:00-17:00 Registration

08:40-09:00 Opening

Darina Dicheva

09:00-10:00 Keynote Talk

Chair: Ivan Koychev

Keynote Speaker: Geert-Jan Houben
The Web and its Users: Engineering the Personal and Social Web

10:00-10:30 Coffee break

10:30-12:25 Session 1: Intelligent Content and Semantics I

Chair: Ivan Koychev

10:30-10:55 Michal Kompan and Maria Bielikova:
News Article Classification Based on a Vector Representation Including Words' Collocations
10:55-11:20 Boris Kraychev and Ivan Koychev:
Classification of Online Reviews by Computational Semantic Lexicons
11:20-11:45 Mariana Damova and Dana Dannells:
Reason-able View of Linked Data for Cultural Heritage
11:45-12:00 Afshana S. Hussain and Julita Vassileva:
Integrating Internet Protocol Television and Social Networking
12:00-14:00 Lunch

14:00-15:00 Keynote Talk

Chair: Darina Dicheva

Keynote speaker: Vania Dimitrova
Unite to Triumph and Divide to Conquer: Intuitive, Iterative, and Modular Ontology Authoring

15:00-15:55 Session 2: Intelligent Content and Semantics II

Chair: Julita Vasileva

15:00-15:25 Stanislav Peshterliev and Ivan Koychev:
Semantic Retrieval Approach to Factoid Question Answering for Bulgarian
15:25-15:40 Lars Johnsen, Darina Dicheva and Christo Dichev:
Visualizing and Presenting Story Maps in TM4Book
15:40-15:55 Anikó Vágner, László Farkas and István Juhász:
Clustering and Visualization of ECG Signals
16:00-16:30 Coffee break

16:30-17:35 Session 3: Intelligent Content and Semantics III

Chair: Christo Sichev

16:30-16:55 Muhammad Ali Zeb and Maria Fasli: Using Semantic Relations for Representing Long-Term User Interests
16:55-17:20 Vladimir Kurbalija, Milos Radovanovic, Zoltan Geler and Mirjana Ivanovic:
The Influence of Global Constraints on DTW and LCS Similarity Measures for Time-Series Databases

17:20-18:00 Poster Session

Chair: Eliza Stefanova

  Maria Chroni and Stavros Nikolopoulos
Encoding Numbers as Reducible Permutation Graphs for Software Watermarking
  Oisín Mac Fhearaí, Mark Humphrys and Ray Walshe
A Framework for Scaling Up Distributed Minds
  Veselina Jecheva and Daniela Orozova
Ontology-Based Electronic Test Results Evaluation
  Diana Pop, Danilo Zutin and Christian Maier
Implementation of an Online Laboratory Grid in Conjunction with a Semantic Repository of Online Labs
  Stavros Stavru and Sylvia Ilieva
Self-Adaptive Software Systems through Exploratory Changes
  Valentina Terzieva, Petia Kademova-Katzarova and Rumen Andreev
A Multi-agent Approach to Development of E-Learning Facilities
18:30 Welcome Reception
   
   
   

2 September, 2011

9:00-10:00 Keynote Talk

Chair: Darina Dicheva

Keynote speaker: Riichiro Mizuguchi
What Computer Can Do When It Knows Learning/Instructional Theories

10:00-10:30 Coffee break
10:30-12:40 PARALLEL SESSIONS

Session 4:
Technology Enhanced Learning I

Chair: Vania Dimitrova

Session 5:
Software and Services

Chair: Ralph Deters

10:30-10:55
Albena Antonova and Korneliya Todorova:
Living Labs in E-learning, E-learning in Living Labs and Living Labs for E-learning
10:30-10:55
Irena Pavlova, Desislava Petrova-Antonova, Avram Eskenazi, Sylvia Ilieva and Aleksandar Dimov:
An Analysis and Forecast of Software and Services Research in Bulgaria – Comparing the Situation Two Years Later
10:55-11:20
Ivan Angelov and Ivan Ganchev:
Ad-hoc Radial Visualization of SCORM Objects with Extended Search and Keywords Handling
10:55-11:20
Ensar Gul:
A Fuzzy System Model for Task Implementation in Extreme Programming Process
11:20-11:45
Christo Dichev, Bandana Bhattarai, Curan Clonch and Darina Dicheva:
Towards Better Discoverability and Use of Open Content
11:20-11:45
Diman Karagiozov:
Integration of Natural Language Processing Chains in Content Management Systems
11:45-12:10
Albena Antonova and Krassen Stefanov:
Applied Cognitive Task Analysis in the Context of Serious Games Development
11:45-12:10
Aleksandar Dimov:
Empirical Analysis of Software Reliability Models Predictive Ability
  12:10-12:25
Sunny Sharma and Ralph Deters:
Supporting Interactive IPTV Apps with an Enterprise Resource Bus
  12:25-12:40
Zoran Gacovski and Goko Vancov:
Service Oriented Architecture Applied to Provide Interoperability between Macedonian MoD and NATO
12:40-14:00 Lunch

14:00-15:00 Keynote Talk

Chair: Krassen Stefanov

Keynote speaker: Peter Sloep
Networked Learning in Learning Networks

15:00-16:00 Session 6: Technology Enhanced Learning II

Chair: Krassen Stefanov

15:00-15:15 Ovidiu A. Schipor, Stefan G. Pentiuc and Maria D. Schipor: Using a Fuzzy Emotion Model in Computer Assisted Speech Therapy
15:15-15:30 Pavel Boytchev: A Proposal for Storysculpturing
15:30-15:45 Rebecca Caldwell and Elva Jones: Using Robotics to Achieve Meaningfully Engaged Learning
15:45-16:00 Eliza Stefanova and Svetla Boytcheva: Teachers' Training Design Model and Decision Support System
16:00-16:30 Coffee break

16:30-17:50 Session 7: Business Intelligence

Chair: Ellisaveta Gourova

16:30-16:55 Albert Esterline, William Wright and Srinivas Banda: A System Integrating Agent Services with JMS for Shared Battlefield Situation Awareness
16:55-17:20 Alois Paulin: Towards the Foundation of Read-Write Governance of Civilizations
17:20-17:35 Toteva and Elissaveta Gourova: Social Network Analysis in Professional е-Recruitment
17:35-17:50 Plamena Zlateva, Dimiter Velev and George Zabunov: A Model for Fuzzy Logic Assessment of Real Estate Investment Risks

17:00-18:30 Workshop UNITE - Part I

19:30-23:00 Conference Dinner
   

3 September, 2011

PARALLEL
9:00-10:30

Tutorial: Multimedia Standards

  9:00 – 17:30

Workshop:

10:30-11:00 Coffee break
11:00 – 12:30

Workshop: UNITE – Part II

 

Children in

12:30-14:00 - Lunch
14:00-16:00

Tutorial: Applying Innovation

 

the Information Age

16:00-16:30 – Coffee break

 

Important Dates:

May 04, 2011

Extended May 16, 2011 Submission deadline

June 12, 2011

Notification of Acceptance

July 01, 2011

Camera Ready Papers
.

July 05, 2011

Early Registration

July 25,2011

Registration
.

.
.