.
.
.

COMMITTEES

Program Chairs

Darina Dicheva, Winston-Salem State University, USA
Zdravko Markov`, Central Connecticut State University, USA

Track Chairs

  • Elisaveta Gurova (Knowledge Management and Innovation)
  • Sylvia Ilieva (Software and Services)
  • Ivan Koychev (Intelligent Content and Semantics)
  • Krassen Stefanov (Technology Enhanced Learning)

Program Committee

  • Galia Angelova, Bulgarian Academy of Science, Bulgaria
  • Soren Auer, University of Leipzig, Germany
  • Nick Bassiliades, Aristotle University, Thessaloniki, Greece
  • Maria Bielikova, Slovak University of Technology, Slovakia
  • Ig Ibert Bittencourt, Federal University of Alagoas, Brazil
  • Boyan Bontchev, Sofia University, Bulgaria
  • Pavel Boytchev, Sofia University, Bulgaria
  • Svetla Boytcheva, State University of Library Studies and Info Technologies, Bulgaria
  • Federica Cena, University of Turin, Italy
  • Antonina Dattolo, University of Udine, Italy
  • Mariana Damova, Ontotext, Bulgaria
  • Ralph Deters, University of Saskatchewan, Canada
  • Christo Dichev, Winston-Salem State University, USA
  • Vania Dimitrova, University of Leeds, UK
  • Milena Dobreva, University of Strathclyde, UK
  • Radu Dobrin, Malardalen University, Sweden
  • Danail Dochev, Bulgarian Academy of Science, Bulgaria
  • Gabriella Dodero, Free University of Bozen-Bolzano, Italy
  • Avram Eskenazi, Bulgarian Academy of Sciences, Bulgaria
  • Albert Esterline, NC gA&T State University, USA
  • Ricardo Jardim-Goncalves, UNINOVA Institute, Portugal
  • Panos Hahamis, University of Westminster, UK
  • Geert-Jan Houben, Delft University of Technology, Netherlands
  • Elva Jones, Winston-Salem State University, USA
  • Jelena Jovanovic, University of Belgrade, Serbia
  • Krzysztof Juszczyszyn, Wroclaw University of Technology, Poland
  • Franz Lehner, Universitat Passau, Germany
  • Lutz Maicher, Universit├Ąt Leipzig, Germany
  • Riichiro Mizoguchi, University of Osaka, Japan
  • Preslav Nakov, National University of Singapore
  • Roumen Nikolov, State University of Library Studies and Info Technologies, Bulgaria
  • Maria Nisheva, Sofia University, Bulgaria
  • Alexandre Passant, DERI, National University of Ireland, Ireland
  • Atanas Radenski, Chapman University, USA
  • Allan Ramsay, University of Manchester, UK
  • Demetrios Sampson, Center for Research and Technology - Hellas, Greece
  • Olga C Santos, Spanish National University for Distance Education, Spain
  • Giovanni Semeraro, Universita' di Bari, Italy
  • Kiril Simov, Bulgarian Academy of Sciences, Bulgaria
  • Sergey Sosnovsky, DFKI, Germany
  • Peter Stanchev, Kettering University, USA
  • Slavi Stoyanov, Open University, Netherlands
  • Kamelia Stefanova, University of National and World Economy, Bulgaria
  • Bedir Tekinerdogan, Bilkent University, Turkey
  • Stefan Trausan-Matu, "Politehnica" University of Bucharest, Romania
  • Tania Tudorache, Stanford University, USA
  • Julita Vassileva, University of Saskatchewan, Canada
  • Denny Vrandecic, AIFB, Germany
  • Vladimir Zanev, Columbus State University, USA

Local Organising Committee

  • Local Committee Chair: Eliza Stefanova
  • Sponsorship: Victoria Damyanova
  • Publishing: Eugenia Kovatcheva
  • Finances: Marin Barzakov
  • Local Arrangements: Stanimira Yordanova
  • Technical Support & Equipment: Atanas Georgiev
  • BSU Liaison: Daniela Langova - Orozova

Important Dates:

May 04, 2011

Extended May 16, 2011 Submission deadline

June 12, 2011

Notification of Acceptance

July 01, 2011

Camera Ready Papers
.

July 05, 2011

Early Registration

July 25,2011

Registration
.

.
.